^Vissza a lap tetejére
Elérhetőségem:
Telefon: +36 (30) 234-8506
E-mail: czegenyi@t-email.hu

Czégényi Margit pszichológus

okleveles pszichológus, klinikai szakpszichológus
párterapeuta, családterapeuta
hipnoterapeuta ONLINE TERÁPIA

  • 1 Módszereim

    Mitől függ a pszichoterápia eredményessége? - megfelelő képzettségű szakember - vágy a gyógyulásra/változásra, és abban való hit - nyitottság, őszinteség - együttműködés - kitartás
    Bővebben...
  • 2 Érdekes témák

    Kövesse a hónap aktuális témáját, és írja meg a hozzá kapcsolódó véleményét és tapasztalatait interaktív rovatunkban!
    Bővebben...
  • 3 Elérhetőségem

    Telefon: + 36 (30) 234 8506 E-mail: czegenyi@t-email.hu Rendelési hely: Budapest, VI. kerület, Délibáb u. 10. Bejelentkezés: telefonos időpont-egyeztetés alapján, 9-20 óra között. Ha éppen terápiát tartok, néma üzemmódba helyezem a telefont, ez esetben nyugodtan hívjon többször!
    Bővebben...
  • 4 Könyvajánló

    Ajánlom szíves figyelmébe a következő olvasmányos és egyben szakmailag megalapozott könyveket, amelyek segítségére lehetnek az önismerete és az általános emberismerete gazdagításában!
    Bővebben...
  • 5 Cikkeim, interjúim

    Az utóbbi évek sajtó- és televíziós anyagából néhány kiemelt interjú-közreműködésem
    Bővebben...

Miről szól napjainkban a szeretet ünnepe? A Karácsony eredendően vallásos ünnep, mégis, a hitbéli meggyőződéstől függetlenül minden ember életében fontos szerepet tölt be. Az előtte történő készülődés, az adventi koszorú gyertyáinak meggyújtása, a szeretteink titkos vágyainak találgatása, amivel meglephetjük őket, mind hozzájárul az ünnepi hangulathoz, a szeretetteljes egymásra hangolódáshoz.

Sokféleképpen szerethetjük egymást. Lehet jól és rosszul szeretni: úgy, hogy jól érzékelhető legyen, és úgy is, hogy csak alig, vagy egyáltalán ne lehessen érezni a szeretet áramlását. Gary Chapman ezt jól megragadható fogalmakkal írja le, szerinte mindenkinek van egy szeretettankja. Ha jól szeretnek minket, csordultig megtelik a szeretettankunk, és elégedettek vagyunk a kapcsolatainkkal. Akkor tudnak jól szeretni bennünket, ha ismerik a szeretetnyelvünket, és azon keresztül kommunikálnak velünk, illetve mi a szeretteinkkel. Öt nagy csoportba sorolhatjuk a szeretetnyelveket:

1. kedves, elismerő szavak

2. testi érintések

3. ajándékok-figyelmességek

4. szívességek, amelyeket egymás kedvéért teszünk

5. a minőségileg együtt töltött idő, amikor 100 %-ban csak egymásra figyelünk, függetlenítjük magunkat a tévétől, telefontól, internettől, stb.

Legtöbbünknek van egy fő szeretetnyelve, amelyből leginkább értjük, érezzük, hogy fontosak vagyunk másoknak. Ha így közelítenek felénk, fokozatosan megtelik a kiüresedett szeretettankunk. Viszont hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy amiből mi értünk, más is abból ért, ha nekünk fontosak a cirógatások, ölelések, mások is arra vágynak. Ez nagy csapda és félreértési lehetőség, mert lehet, hogy a számunkra fontos embereknek egész más szeretetnyelvük van. Érdemes úgy tekinteni a szeretteinkre, mint egy-egy rejtélyre, ami megfejtésre vár, hogy kinyomozzuk a számukra fontos gesztusokat, szavakat, apró figyelmességeket, hogy érezzék, törődünk velük. Ehhez viszont szükség van a tudatos odafigyelésre, figyelmes odafordulásra.

A karácsony időszaka kiváló alkalom arra, hogy elkezdjünk új, nyitott szemlélettel tekinteni a minket körülvevő emberekre, hogy megtanuljuk jól szeretni őket.

Amennyiben van olyan tapasztalata a témával kapcsolatban, amit megosztana ezen a fórumon, kérem, írja meg interaktív rovatunkban!

>>Vissza a Hónap témájához

Szóljon hozzá!