^Vissza a lap tetejére
Elérhetőségem:
Telefon: +36 (30) 234-8506
E-mail: czegenyi@t-email.hu

Czégényi Margit pszichológus

okleveles pszichológus, klinikai szakpszichológus
párterapeuta, családterapeuta
hipnoterapeuta ONLINE TERÁPIA

  • 1 Módszereim

    Mitől függ a pszichoterápia eredményessége? - megfelelő képzettségű szakember - vágy a gyógyulásra/változásra, és abban való hit - nyitottság, őszinteség - együttműködés - kitartás
    Bővebben...
  • 2 Érdekes témák

    Kövesse a hónap aktuális témáját, és írja meg a hozzá kapcsolódó véleményét és tapasztalatait interaktív rovatunkban!
    Bővebben...
  • 3 Elérhetőségem

    Telefon: + 36 (30) 234 8506 E-mail: czegenyi@t-email.hu Rendelési hely: Budapest, VI. kerület, Délibáb u. 10. Bejelentkezés: telefonos időpont-egyeztetés alapján, 9-20 óra között. Ha éppen terápiát tartok, néma üzemmódba helyezem a telefont, ez esetben nyugodtan hívjon többször!
    Bővebben...
  • 4 Könyvajánló

    Ajánlom szíves figyelmébe a következő olvasmányos és egyben szakmailag megalapozott könyveket, amelyek segítségére lehetnek az önismerete és az általános emberismerete gazdagításában!
    Bővebben...
  • 5 Cikkeim, interjúim

    Az utóbbi évek sajtó- és televíziós anyagából néhány kiemelt interjú-közreműködésem
    Bővebben...

„Élete során az ember gyakran attól fél, amitől nem kellene,

vagy nem úgy fél, ahogy kellene,

vagy nem akkor, amikor kellene.”

-Arisztotelész-

Tudta-e?

  • A szorongás a lakosság 15-30%-ban okoz megbetegedést.
  • A nők veszélyeztetettebbek, 2–3-szor nagyobb a megbetegedési kockázatuk, mint a férfiaknak.
  • Nagyobb eséllyel fordul elő egyedülállóknál.
  • A szorongásos zavarok közül a leggyakoribb a pánikzavar és a generalizált szorongás.
  • Gyakran együtt jár a depresszióval.

A szorongásos zavarok típusai
 

A következő szorongásos zavarokat különböztetjük meg: pánikroham, agorafóbia, pánikzavar agorafóbiával, pánikzavar agorafóbia nélkül, agorafóbia pánikzavar nélkül, specifikus fóbia (például repüléstől, póktól, vér látványától, stb.), szociális fóbia, kényszeres zavar, akut stressz-zavar, poszttraumás stressz-zavar, generalizált szorongás, pszichoaktív szer okozta szorongásos zavar.


Melyek a szorongás leggyakoribb tünetei?


Izzadás, ellazulási képtelenség, izomfeszültség, körömrágás, alvászavar, mellkasi nyomás, heves szívverés, gombócérzés a torokban, gyomorgörcs, emésztési problémák, hányinger, hasmenés, hasfájás, fejfájás, aggodalom a rosszulléttől, csökkentértékűségi érzés, bizonytalanság, idegesség, izgatottság, sírás, negatív gondolatok.

Ha ezek közül 4-5 tünet gyakran vagy rendszeresen jelen van az életében, és nem magyarázható valamilyen konkrét testi betegséggel, akkor érdemes pszichológushoz fordulnia, mert a kóros szorongás leküzdhető pszichoterápiás módszerekkel!

Életünk során gyakran kerülünk olyan stressz-helyzetbe, ami kiváltja a szorongást. Ez a reakció a túlélés fontos eszköze, mivel jelzi a veszélyt, és ez által menekülésre késztet, vagy felkészíti a szervezetünket a küzdelemre. Célja, hogy segítse az adott szituáció legjobb megoldását. Csak akkor tekinthető kórosnak, ha a reakciónk nincs arányban a kiváltó helyzettel, vagy ha állandósul a szorongásunk. Enyhe formában még pozitív töltetű is lehet, ilyen például a várakozási izgalom, amit egy esemény (születésnapi parti, bankett, stb.) bekövetkezése előtt érzünk.




A kis mértékű szorongás fokozza a teljesítőképességünket, ha viszont nagy mértéket ölt, akkor romboló hatással van a viselkedésünkre és/vagy a gondolkodásunkra. Gondoljunk például a vizsgahelyzetekre vagy az állásinterjúkra, amikor a szívünk a torkunkban lüktet!
Egyénenként változó, hogy kinek mi válik be a szorongás enyhítésére. Ez lehet sport, jóga, relaxálás, de van, aki akkor nyugszik meg, ha kibeszélheti magából a feszültségeit. Vannak nem túl szerencsés megoldási kísérletek, mint például a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás, ami inkább elfedi a problémákat, mint megoldja.

A szorongás témája szinte kimeríthetetlen, azért írtam ebből a témakörből a klinikai szakpszichológusi szakdolgozatomat, és a hipnoterápiás vizsga-esettanulmányomat is. Ha Önnek is van olyan tapasztalata a szorongással, esetleg annak legyőzésével kapcsolatban, amit megosztana ezen a fórumon, kérem, írja meg interaktív rovatunkban, hogy mások is tanulhassanak belőle!

>>Vissza a Hónap témájához

Szóljon hozzá!