^Vissza a lap tetejére
Elérhetőségem:
Telefon: +36 (30) 234-8506
E-mail: czegenyi@t-email.hu

Czégényi Margit pszichológus

okleveles pszichológus, klinikai szakpszichológus
párterapeuta, családterapeuta
hipnoterapeuta ONLINE TERÁPIA

  • 1 Módszereim

    Mitől függ a pszichoterápia eredményessége? - megfelelő képzettségű szakember - vágy a gyógyulásra/változásra, és abban való hit - nyitottság, őszinteség - együttműködés - kitartás
    Bővebben...
  • 2 Érdekes témák

    Kövesse a hónap aktuális témáját, és írja meg a hozzá kapcsolódó véleményét és tapasztalatait interaktív rovatunkban!
    Bővebben...
  • 3 Elérhetőségem

    Telefon: + 36 (30) 234 8506 E-mail: czegenyi@t-email.hu Rendelési hely: Budapest, VI. kerület, Délibáb u. 10. Bejelentkezés: telefonos időpont-egyeztetés alapján, 9-20 óra között. Ha éppen terápiát tartok, néma üzemmódba helyezem a telefont, ez esetben nyugodtan hívjon többször!
    Bővebben...
  • 4 Könyvajánló

    Ajánlom szíves figyelmébe a következő olvasmányos és egyben szakmailag megalapozott könyveket, amelyek segítségére lehetnek az önismerete és az általános emberismerete gazdagításában!
    Bővebben...
  • 5 Cikkeim, interjúim

    Az utóbbi évek sajtó- és televíziós anyagából néhány kiemelt interjú-közreműködésem
    Bővebben...

Tudta-e?

  • A stressz-kutatások egy magyar tudóshoz, Selye Jánoshoz köthetők.
  • Létezik pozitív stressz (eustressz) és negatív stressz (distressz).
  • Akinek vannak személyes céljai az életében, védettebbé válik a stresszel szemben.
  • A stresszel való megküzdés fejleszthető, szert tehetünk tanult leleményességre.



Ha a megszokott testi/lelki egyensúlyi állapotunkból valami kimozdít, azt stresszként éljük meg. Akkor is, ha az történetesen egy jó hír. Elkezd hevesebben verni a szívünk, keresnünk kell a szavakat, hogy megszólaljunk. A jó hírek fölött könnyebb naprendre térnünk, a rossz élményeket viszont több ideig emésztjük.

Akkor tudunk igazán hatékonyan megbirkózni a stresszkeltő eseményekkel, ha úgy érezzük, hogy van ráhatásunk a történésekre, vagyis ha bejósolható, befolyásolható vagy legalább kontrollálható a helyzetünk. Nem kerülhetünk el minden stresszforrást, azonban a hozzáállásunk meghatározó abban, hogy miként dolgozzuk fel az átélt élményeket, azaz hogyan küzdünk meg a stresszel.


Kétfajta megküzdést
különíthetünk el (Lazarus felosztása):

1. problémaközpontú: amikor a helyzetre összpontosítunk, számba véve a lehetséges megoldásokat, és kiválasztjuk a legjobbnak mutatkozót;

2. érzelemközpontú: az érzelmeinkre fókuszálunk, a félelmeinket, aggodalmainkat igyekszünk enyhíteni, pl. panaszkodunk, vagy csak egyszerűen beszélünk az érzelmeinkről.

Ha nincs lehetőségünk a helyzet megváltoztatására, akkor az érzelemközpontú megküzdési mód segíthet túljutni a nehéz perióduson.
Megfigyelhetők nemi különbségek, a férfiak többnyire problémaközpontúan, a nők nagyobb részt érzelemközpontúan viselkednek stressz hatására, de ez helyzetenként is változhat. Az aktuális szorongásszintünk szintén kihat arra, hogy miként reagálunk.

Fokozottan ki van téve a stressz-ártalmaknak az a személy, akinek az életében több nagy horderejű változás volt az elmúlt év során, ugyanis ezen tényezők hatása összegződik. Ilyen kiemelkedő életesemények: közeli rokon/barát elvesztése, válás, súlyos betegség, beteg társ ápolása, munkahelyi elbocsátás vagy szándékos munkahelyváltás, nyugdíjazás, költözés; vagy akár kellemes minősítésű változások, mint a házasságkötés, gyermekvállalás, karácsonyi készülődés, új szakma tanulása. Az utóbbi helyzetek is fokozottan igénybe veszik a szervezetünket, a hozzájuk kapcsolódó jó érzéseink ellenére is.

Javaslat:

Stresszhelyzetben érdemes átgondolnunk, milyen mértékben tudjuk befolyásolni a történések kimenetelét. Ha van lehetőségünk a helyzet kontrollálására, fokozódik a hatékonyság-tudatunk, ami sikeresebb és célirányosabb viselkedést eredményez. Ezáltal tudatosan fejleszthetjük a stresszkezelési leleményességünket.  

Amennyiben van olyan tapasztalata a stresszel kapcsolatban, amit megosztana ezen a fórumon, kérem, írja meg interaktív rovatunkban!


>>Vissza a Hónap témájához

Szóljon hozzá!