^Vissza a lap tetejére
Elérhetőségem:
Telefon: +36 (30) 234-8506
E-mail: czegenyi@t-email.hu

Czégényi Margit pszichológus

okleveles pszichológus, klinikai szakpszichológus
párterapeuta, családterapeuta
hipnoterapeuta ONLINE TERÁPIA

  • 1 Módszereim

    Mitől függ a pszichoterápia eredményessége? - megfelelő képzettségű szakember - vágy a gyógyulásra/változásra, és abban való hit - nyitottság, őszinteség - együttműködés - kitartás
    Bővebben...
  • 2 Érdekes témák

    Kövesse a hónap aktuális témáját, és írja meg a hozzá kapcsolódó véleményét és tapasztalatait interaktív rovatunkban!
    Bővebben...
  • 3 Elérhetőségem

    Telefon: + 36 (30) 234 8506 E-mail: czegenyi@t-email.hu Rendelési hely: Budapest, VI. kerület, Délibáb u. 10. Bejelentkezés: telefonos időpont-egyeztetés alapján, 9-20 óra között. Ha éppen terápiát tartok, néma üzemmódba helyezem a telefont, ez esetben nyugodtan hívjon többször!
    Bővebben...
  • 4 Könyvajánló

    Ajánlom szíves figyelmébe a következő olvasmányos és egyben szakmailag megalapozott könyveket, amelyek segítségére lehetnek az önismerete és az általános emberismerete gazdagításában!
    Bővebben...
  • 5 Cikkeim, interjúim

    Az utóbbi évek sajtó- és televíziós anyagából néhány kiemelt interjú-közreműködésem
    Bővebben...


A hipnózist még napjainkban is misztikus elképzelések lengik körül, sokszor valamilyen csodamódszernek képzelik az emberek, pedig sokkal természetesebb állapot, mint gondolnánk. Ahhoz lehetne hasonlítani, mint amikor este lefekvés után már nem figyelünk a hangokra, neszekre, becsukjuk a szemünket és kizárjuk a külvilág ingereit, de még nem aludtunk el. Az ébrenlét és az alvás közötti kissé réveteg, megnyugtató állapot, amit hipnózisban célzottan hozunk létre, a terápiás folyamat részeként. A hangsúly a figyelem beszűkítésén van, azaz, a fontos belső történésekre, élményekre és érzésekre összpontosítjuk a figyelmet. Ezt úgy lehet elérni, hogy a hipnoterapeuta célzott szuggesztiókat mond, esetleg halk, lágy zenét is használ közben.
Vannak olyan kórképek, amelyek esetében kifejezetten jól bevált a hipnózis alkalmazása. Ilyenek a szorongás (például pánikzavar, fóbiák, poszttraumás stressz-zavar), depresszió, önértékelési problémák, étkezési zavarok, teljesítménnyel kapcsolatos problémák, testsúlycsökkentés támogatása.

Az emberek hipnózisra való fogékonysága nem egyforma, egyesek könnyebben, mások nehezebben jutnak el a tudatmódosult állapotba. Különböző hipnózis technikák léteznek, mint a hagyományos (pl. relaxációval induló vagy imaginációs), vagy az attól teljesen eltérő aktív-éber hipnózis. Ez utóbbinál egy szobabicikli tekerése segítségével lehet eljutni a transzállapotba.

Hogyan hat a hipnózis?


A beszélgetésterápia során a tudatosan megfogalmazható, rávezető- és oknyomozó kérdésekkel feltárható élmények kerülnek feldolgozásra. A hipnózis alatt a mélyebb, tudatalatti rétegeket érintjük, amelyekre tudatosan nincs, vagy kevesebb a rálátásunk.

A hipnoterápia folyamata magában foglalja a beszélgetést és a hipnózist is. Nem minden foglalkozáson van szükség hipnózisra. Fontos, hogy a tudatalattiból előkerülő élményeket beszélgetésterápiás módon is feldolgozzuk, azaz tudatosítsuk őket. Vagyis, amikor szükség van hipnózisra, akkor használjuk a találkozások során, amikor nem szükséges, akkor nem használjuk.
Ha a beszélgetésterápiát és a hipnózist kombináltan alkalmazzuk, felgyorsítja a gyógyulás/változás folyamatát, akár a felére is csökkentheti. Ugyanakkor, egyetlen hipnózistól nem várhatunk csodát, idő kell a változás létrejöttéhez és megszilárdulásához, hogy ne csak átmeneti kibillenés legyen.


Mire nem alkalmas a hipnózis?

  • Saját erőfeszítés nélküli változás létrehozására.
  • Társ tesztelésére, hogy őszinte-e. Erre a nyílt, bizalomteljes beszélgetések alkalmasabbak.
  • Súlyos pszichiátriai betegségek gyógyítására (szkizofréniák, pszichózisok).
  • Súlyos személyiségzavarok kezelésére.
  • Kellemetlen emlékek kitörlésére.

Alapvetően nem is módszert érdemes választania a gyógyuláshoz, hanem egy olyan segítő szakembert, akiben megbízik, mert akkor a módszereiben is bízni fog. Bizalom nélkül nem működik a terápia, és ez a hipnoterápiára hatványozottan érvényes.

Ha van olyan tapasztalata a hipnózissal kapcsolatban, amit megosztana ezen a fórumon, kérem, írja meg interaktív rovatunkban!

>>Vissza a Hónap témájához

Szóljon hozzá!